Řehoř Straka

 

 

 

 

 

   
Z knihy " Svědectví z morového času"  

      

   Ukázka z knihy  "Kniha svědeckých výpovědí u městského soudu v Žatci z let 1580 - 1587", kterou z originálu zpracoval ředitel SOkA Louny PhDr. Bohumír Roedl. S laskavým svolením autora, jsem svědectví o sporu v Želči pro představu všech, zveřejnil na tomto webu.

 

Řehoř Straka proti Floriánovi Bonušovi z Rakovníka vo dluh 20 kop

 

Martin, někdy Pavla Srbka syn, rodič zdejší a ten čas v Želši: Sloužil jsem toho času u Jana Turtana v Želči. Byli jsme zde tejden a vozili jsme trní. A když jsme přišli k vobědu k Řehořovi Strakovi, on toho času ztratil dva kordy i domníval se na Floriána Bonuši, že by je on někam zandati měl. I řekl mu: "Potvorníče, já tobě dobře činím a ty mne tu vokrádáš. A jsi mi do dvaceti k. dlužen, kdy mi je pak dáš ?" A on odpověděl, ukazujíc mu na nějakého koželuha v Rakovníce, že by mu na něm ukázati chtěl, aby sobě od něho v těch penězích vzal nějaké kůže, doloživše toho:"Co pak chceš na mně hlavu vzíti?" A potý šel ten jistěj Florián z světnice. Více nevím.

 

Stalo se v středu post Transations Wenceslai ( 8. března 1581)

 

 

<< Svědectví Jana Turtana

     

Stránky jsou optimalizovány pro IE 8 v rozlišení 1280 x 800, vyzkoušeno Mozilla Firefox a Opera. Kontakt : K. Kořán email : koran@zelec.net 

Návštěvnost : CNW:Counter   Web v provozu od 17.11.2003, upgrade srpen 2010. Poslední aktualizace : 27.12.2011